Правовий статус української мови сьогодні визначає Конституція України, прийнята Верховною Радою 28 червня 1996 року.
У статті 10 Конституції записано: “Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. B Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом”.

Мовні відносини в Україні регулює також Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

План заходів
з проведення додаткової організаційно-роз’яснювальної роботи
щодообов’язкового застосування державної мови працівниками ХЛ № 70
під час освітнього процесу та виконання службових обов’язків

Завдання Назва заходу Термін виконання Відповідальний
1 2 3 4
1. Моніторингові дослідження за розвитком і функціонуванням української мови 1.1. Виконання працівниками школи вимог нормативно-правових актів щодо обов’язкового застосування державної мови під час освітнього процесу та виконання службових обов’язків. Протягом року Положий Т.М.
1.2. Здійснення контролю щодо дотримання вимог мовного законодавства під час відвідування навчальних занять та позакласних заходів. Протягом року Петренко В.С.

Козека І.І.
1.3. Здійснити моніторинг наявних друкованих робіт учителів української мови та літератури, оновити каталог. Щорічно вересень Положий Т.М.
2. Підвищення культури мовлення 2.1. Проведення творчих вечорів, зустрічей учнів з письменниками, журналістами, творчими колективами, що популяризують українську мову, історію та культурну спадщину українського народу. Протягом року
Купершмідт І.В.
Третяк Л.О.
2.2. Проведення літературних читань, тематичних вечорів, організація книжкових виставок, присвячених ювілеям українських письменників. Протягом року
Купершмідт І.В.
Третяк Л.О.
1 2 3 4
2.3. Конкурс для учнів зі створення тематичних відеороликів. Протягом року Євтушенко О.В.
Третяк Л.О.
2.4. Забезпечення участі учнів у засіданні Дискусійного клубу для лідерів учнівського самоврядування з теми: «Мова як показник лідерського зростання молоді». Лютий Козека І.І.
Третяк Л.О.
3. Доступ здобувачів освіти до якісної мовної освіти 3.1. Збільшити за рахунок варіативної складової навчального плану кількість годин на вивчення української мови (з 2 годин до 3 годин) у класах, де профільними предметами є алгебра та початки аналізу, геометрія. Травень Філюнкіна Г.В.
3.2. Провести моніторингові контрольні роботи з української мови та літератури з метою визначення рівня підготовки здобувачів освіти до ЗНО Листопад Березень Філюнкіна Г.В.
3.3. Забезпечити проведення 9 листопада, у День української писемності та мови, заходу «Диктант національної єдності». 9 листопада Третяк Л.О.
3.4. Під час проходження атестації педагогічними працівниками враховувати обов’язкове володіння державною мовою в обсязі, необхідному для виконання професійних обов’язків. Протягом року Положий Т.М.
3.5. Розміщення методичних матеріалів, що стосуються виконання мовного законодавства, на сайті школи в розділі «Публічна інформація». Протягом року Клименко Г.В.
4. Зміцнення матеріально-технічної бази 4.1. Поповнення фонду шкільної бібліотеки навчальною, пізнавальною і художньою літературою українською мовою. Протягом року Івакова Л.В.
4.2. Оновлення й модернізація навчально-методичної бази кабінетів української мови та літератури. Протягом року Третяк Л.О.
Купершмідт І.В.
4.3. Забезпечення передплати фахових журналів. Вересень Третяк Л.О.
Купершмідт І.В.

/Files/images/zno/b_661E57663A645E46ACAFF4EE4B029741.gif

ЗМІНИ В УКРАЇНСЬКОМУ ПРАВОПИСІ

З метою створення належних умов для розвитку і розширення сфери функціонування української мови, виховання шанобливого ставлення до неї, формування патріотизму школою здійснюється відповідна організаційна робота.

У школі вивчається питання мовного законодавства, забезпечується дотримання ведення документації, оформлення наочності, організація та проведення масових заходів, урочистостей. У школі обладнано куточки державної символіки, виховується позитивне ставлення до державних символів України, формуються почуття поваги до них, стійкі навички свідомого дотримання почестей та правил поведінки щодо державних символів у повсякденному житті.

Проводиться робота щодо якісної підготовки та участі дітей у конкурсах, турнірах, олімпіадах з української мови, літератури, українознавства.

Проводиться робота з педагогічним колективом щодо дотримання мовного режиму в школі відповідно до роз’яснень, викладених у листі Міністерства освіти і наукою України від 01.02.2018 № 1/9-74 «Щодо застосування української мови в освітній галузі», а саме: «у робочий час у навчальних закладах з навчанням українською мовою науково-педагогічними, педагогічними працівниками та іншими персоналом використовується українська мова, а у навчальних закладах з навчанням мовами національних меншин поряд з українською мовою - також мова, якою здійснюється навчально-виховний процес у цьому закладі».

Мовою освітнього процесу в закладі освіти є державна мова.
Поряд із державною мовою в закладі освіти вивчається мова національної меншини відповідно до ст.5 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

За типом заклад освіти є закладом загальної середньої освіти.

/Files/images/zno/b_661E57663A645E46ACAFF4EE4B029741.gif

Законодавство про мови в Україні:

Конституція України (ст. 10)

РОЗПОРЯДЖЕННЯ КМУ від 19 травня 2021 р. №474-р "Про схвалення Концепції Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року"

Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» №2704-VIII від 25.04.2019

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №156/2018 "Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України"

НАКАЗ МОН № 1033 від 29 липня 2019 року "Про впровадження нової редакції Українського правопису"

Рішення Конституційного Суду України від 14.12.1999 №10-рп/99 про офіційне тлумачення положень статті 10 Конституції України щодо застосування державної мови органами державної влади, органами місцевого самоврядування та використання її у навчальному процесі в навчальних закладах України (справа про застосування української мови)

Європейська хартія регіональних мов або мов меншин

Указ Президента України “Про Концепцію державної мовної політики”від 15.02.2010

Закон України “Про освіту” від 5.9.2017(ст. 7)

Конвенція ООН “Про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти”(ст. 5, ч. c-ii)

/Files/images/zno/b_661E57663A645E46ACAFF4EE4B029741.gif

Інформація
про виконання мовного законодавства України
в Харківській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №70
Харківської міської ради Харківської області
у 2020/2021 навчальному році

Напрямки діяльності Складові діяльності
Інформаційно-нормативне забезпечення з питань дотримання мовного законодавства У закладі освіти наявні та упорядковані нормативно-розпорядчі документи щодо дотримання мовного законодавства. Також ця інформація висвітлена на сайті школи.
Дотримання у ЗЗСО єдиного мовного режиму Документація в закладі освіти ведеться державною мовою. З 06.11. 2019 по 17.11. 2019 адміністрацією школи здійснено контроль щодо стану викладання української мови та літератури. Окрім того, здійснюється контроль щодо викладання базових дисциплін українською мовою, аналізується рівень володіння вчителями та учнями українською мовою.
Оформлення інтер’єру ЗЗСО з використанням державної символіки, українських народних мотивів У всіх навчальних кабінетах наявні куточки державної символіки, в кабінетах української мови № 41, 16 є інформаційні куточки щодо підготовки учнів до ЗНО
Якісний та кількісний склад учителів української мови Всього: 5, з них:
Вища кваліфікаційна категорія - 4
Перша кваліфікаційна категорія -1
Друга кваліфікаційна категорія - 0
Спеціаліст - 0
Учитель-методист - 1
Старший учитель - 2
Відмінник освіти - 0
Проведення заходів:
Обговорення питань про виконання мовного законодавства України 10.03.2020 Педрада «Про забезпечення функціонування української мови як державної»
Відкриття класів філологічного профілю У 2019/2020 навчальному році відкрито 10-А клас суспільно-гуманітарного напряму, профіль – українська філологія (28 учнів).
Організація спецкурсів, факультативів, гуртків для підвищення мовної культури учнів З метою підвищення рівня навчальних досягнень учнів, інтересу учнів до предмета, а також якісної підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання організовано індивідуальні та групові заняття, консультації з української мовив
7-Б (31 учень) - учитель Третяк Л.О.,
7-В (32 учні) – учитель Калюжна Г.М.,
11 (36 учнів) – учитель Положий Т.М.,
у 6-А (33 учні), 7-А (29 учнів) класах викладається курс за вибором «Українознавство» - учитель Купершмідт І.В.
Участь учителів української мови та літератури у професійних конкурсах, результативність У І семестрі 2019/2020 навчального року участі не брали.
Видання навчально-методичної літератури українською мовою на допомогу вчителям-предметникам за 2019/2020 н.р. Положий Т.М. Українська мова та література. 6, 10 класи: зошит для поточного та тематичного оцінювання, ПЕТ, 2019
Положий Т.М. Українська література. 5, 6 клас: Хрестоматія, ПЕТ, 2019
Положий Т.М., Паніна Є.В. Українська мова. 1 клас : Робочий зошит : у 2-х ч. : до підручника І.О. Большакової, ПЕТ, 2019
Положий Т.М., Паніна Є.В. Українська мова. 2 клас : Робочий зошит: до підручника І.О. Большакової, ПЕТ, 2019
Учні-переможці районних, міських, обласних, всеукраїнських конкурсів, олімпіад, МАН, турнірів з української мови та літератури Щорічно учні школи беруть активну участь в олімпіаді з української мови та літератури. Результати 2019/2020 навчального року представлені в таблиці:
Клас ПІБ учня ПІБ учителя Місце в олімпіаді
7 клас Гривко Лілія Калюжна Г.М. 2
7 клас Бондаренко Віра Калюжна Г.М. 3
8 клас Мандрик Варвара Купершмідт І.В. 2
8 клас Любомирський Ярослав Купершмідт І.В. 1
9 клас Одокієнко Анна Третяк Л.О. 2
9 клас Зубенко Сніжана Третяк Л.О. 1
10 клас Іванова Кіра Положий Т.М. 3
10 клас Рослякова Олександра Положий Т.М. 3
11 клас Савельєва Валерія Третяк Л.О. 3
11 клас Федотова Тамара Третяк Л.О. 2

За рейтингом у 2019/2020 навчальному році заклад освіти посів І місце в районі.
Місце позакласної роботи у вивченні фольклору, етнографії, національної культури та мистецтва. Робота ЗЗСО в українознавчому напрямі Позакласна робота в цьому напрямку здійснюється відповідно до річного плану роботи закладу. Окрім того, значну роль у реалізації фольклорних, етнографічних, національних заходів відіграють учителі предметними та вчителі початкових класів. Так, до Дня Святого Миколая вчитель початкових класів Паніна Є.В. провела свято для всіх учнів початкової школи. Учні школи взяли участь у районному конкурсі колективних творчих робіт «Україна – це я, Україна – це ти». До Дня Соборності проведено єдиний урок-подорож «Ти одна неподільна, Україна моя вільна» До Дня гідності і свободи учні школи підготували флешмоб «Україна гідна свободи».
Співпраця ЗЗСО з просвітницькими організаціями, ЗВО з питань широкого застосування державної мови Заклад освіти співпрацює з Харківською інженерно-педагогічною академією, зокрема з кафедрою українознавства.
Робота з батьками Серед батьків проводиться роз’яснювальна робота щодо необхідності національно-патріотичного виховання дітей, вони залучаються до заходів, які проводяться в навчальному закладі.
Кiлькiсть переглядiв: 0